Coding Our Future

Το Coding Our Future ξεκίνησε το 2016 ως μια εθελοντική πρωτοβουλία των ατόμων και οργανισμών με κοινό στόχο την προώθηση της πληροφορικής. Διοργανώνεται στα πλαίσια των Πανευρωπαϊκών Εβδομάδων Κώδικα, Ρομποτικής, Ψηφιακών Δεξιοτήτων και της Ώρας Κώδικα. Αποτελεί σειρά δωρεάν εκδηλώσεων και σεμιναρίων για προώθηση και ανάπτυξη των δεξιοτήτων πληροφορικής και προγραμματισμού για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς. Το πρόγραμμα έχει ως σήμα τους υπερήρωες γιατί οι δεξιότητες κώδικα θεωρούνται οι υπερδυνάμεις του μέλλοντος.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Με έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού διοργανώνονται δωρεάν σεμινάρια για μαθητές δημοτικού και γυμνασίου σε εργασιακό-σχολικό χρόνο.

1. Επισκέψεις Εκπαιδευτών σε σχολεία

Περιλαμβάνει 2 εργαστήρια (Ρομποτικής και Προγραμματισμού) διάρκειας 2 ογδοντάλεπτων (09.25 – 12.15) και θα διεξάγεται καθημερινά από τις 25 Φεβρουαρίου μέχρι τις 7 Ιουνίου.

Οι θέσεις για το πρόγραμμα έκλεισαν.

2. Επισκέψεις σχολείων στο Πολυκέντρο του ΟΝΕΚ στη Λευκωσία

Το πρόγραμμα θα προσφέρεται στο χώρο του πολυκέντρου του ΟΝΕΚ (Τομπάζη 14 , 1055, Λυκαβητός) από 26 Μαρτίου μέχρι 14 Ιουνίου.

Συμπεριλαμβάνει δύο παράλληλα εργαστήρια προγραμματισμού και ρομποτικής, διάρκειας τριών ωρών (έναρξη 9.00 - λήξη 12.00). Σε κάθε επίσκεψη θα μπορεί να συμμετέχει ένα τμήμα (σε περίπτωση σύμπτυξης τμημάτων ο αριθμός των μαθητών να μην ξεπερνά το 30).

Αφορά στις τάξεις Β΄κύκλου δημοτικού, καθώς και στο Γυμνάσιο, και θα περιλαμβάνει προγραμματισμό BBC micro:bit και Ρομποτική με mBot, Engino, meet Edison και Lego WeDo.

Για εγγραφές πατήστε εδώ

Πληροφορίες

Για πληροφορίες επικοινωνήστε με τον Κυπριακό Σύνδεσμο Πληροφορικής (Cyprus Computer Society) Χριστίνα Παπαμιλτιάδου, 22460680, c_papamiltiadou@ccs.org.cy


Κρατήστε θέση
Συμπληρώνεται από τον/την εκπαιδευτικό που ενδιαφέρεται να οργανώσει επίσκεψη για συμμετοχή των μαθητών του/της στα εργαστήρια.

Δεν υπάρχουν διαθέσιμα workshops.
 

Α/Α Σχολείο Δημοτικό / Γυμνάσιο Ημερομηνία Αριθμός Μαθητών Εκπαιδευτικός
1 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Β΄ Δημοτικό 22/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Σωτηρίου
2 Αποστολος Λουκας Δημοτικό 22/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 19 Κοφτερός
3 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Β΄ Δημοτικό 23/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Σωτηρίου
4 Apoplous Learning Δημοτικό 23/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 10 Anna
5 Αγλαντζιά Γ' Δημοτικό 24/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Κλεάνθους
6 Αγλαντζιά Γ' Δημοτικό 24/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 18 Περικλέους
7 Β' Δημοτικό Αυγόρου Δημοτικό 25/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Καφούρης
8 Β' Δημοτικό Αυγόρου Δημοτικό 25/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Καφούρης
9 Δημοτικό Απ.Λουκά Δημοτικό 26/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Τσούντα
10 Δημοτικό Απ.Λουκά Δημοτικό 26/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Σταυρινίδου
11 Δημοτικό Αθηένου ΚΒ Δημοτικό 29/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 Michael Kollyfa
12 Δημοτικό Αθηένου ΚΒ Δημοτικό 29/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 20 Michael
13 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Α (ΚΒ) Δημοτικό 30/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 16 Χαραλαμπίδου
14 Δημοτικό Βορόκληνης Δημοτικό 30/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 17 KYRIAKOU
15 Δημοτικό Καμπιών Δημοτικό 31/10/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 10 Φραγκοπούλου
16 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Δ Δημοτικό 31/10/2018, Μουσείο Υπολογιστών 23 Βαλιαντή
17 Περνερα Δημοτικό 01/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 20 Αντωνιου
18 Περνέρα Δημοτικό 01/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 21 Πισσάρη
19 Δημοτικο Περνερα Δημοτικό 02/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 21 Λουκαΐδου
20 Απόστολος Λουκάς Δημοτικό 02/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 15 Πεττεμερίδου
21 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Α (ΚΒ) Δημοτικό 05/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Μακαρίου
22 σχολη κωφων Δημοτικό 05/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 10 Praxitelis
23 Δημοτικό Αθηένου ΚΒ Δημοτικό 06/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Michael
24 Δημοτικό Αθηένου ΚΒ Δημοτικό 06/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Michael
25 Β δημοτικό Λακατάμειας Δημοτικό 07/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Νεοφύτου
26 Δημοτικο Αποστολου Λουκα Δημοτικό 07/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 17 Πάλμα
27 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Α (ΚΒ) Δημοτικό 08/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Βασιλείου
28 Η Δημοτικο Καϊμακλίου (Κ.Β) Δημοτικό 08/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 Ζακου
29 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Β΄ Δημοτικό 09/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Ζωγράφου
30 Γ Καϊμακλίου Κ.Β Δημοτικό 09/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 Λαουρη
31 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Β΄ Δημοτικό 12/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 10 Κυριακίδου
32 Γ Δημοτικό Καϊμακλίου Κ.Β Δημοτικό 12/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 21 Πρωτοπαπας
33 Δημοτικό Απ.Λουκά Δημοτικό 13/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Σταυρινίδου
34 Δημοτικό Απ.Λουκά Δημοτικό 13/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Τσούντα
35 Δημοτικό Σχολείο Αγίου Βασιλείου (ΚΑ) Δημοτικό 14/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 Ιγνατίου
36 A Dimotiko Latsio Δημοτικό 14/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 Φλουρέντζου
37 Δημοτικό Σχολείο Αγίου Βασιλείου (ΚΑ) Δημοτικό 15/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 Ιγνατίου
38 Δημοτικό Λακατάμειας Γ- Αγίου Γεωργίου Δημοτικό 15/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 23 Σολωμού
39 Δημοτικό Σχολείο Αγίου Βασιλείου (ΚΑ) Δημοτικό 16/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Ιγνατίου
40 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ Γυμνάσιο 16/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 24 ΚΟΝΤΟΥ
41 Δ Αγλαντζιάς Δημοτικό 19/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 24 Andreou
42 Δημοτικό Σχολείο Έγκωμης Β΄ Δημοτικό 19/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Νικολάου
43 Γυμνάσιο Αγλαντζιάς Γυμνάσιο 20/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 22 Χριστοφόρου
44 Δ αγλαντζιας Δημοτικό 20/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 24 Andreou
45 Τσέρι Β Δημοτικό 21/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 16 Δαρείου
46 Τσέρι Β Δημοτικό 21/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 Δαρείου
47 Δ Αγλαντζιάς Δημοτικό 22/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 24 Andreou
48 Β Λακαταμειας Δημοτικό 22/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 Αρκαλάκη
49 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 23/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Γεωργίου
50 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 23/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Γεωργίου
51 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 26/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Τσάτσαρη
52 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 26/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 18 Τσάτσαρη
53 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 27/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Τσίσσιου
54 Β΄ΔΗΜ. ΑΓΙΟΥ ΔΟΜΕΤΙΟΥ (Κ.Β΄) Δημοτικό 27/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Τσίσσιου
55 Δημοτικό Σχολείο Αρεδιού Δημοτικό 28/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 Σάββα
56 Αρχάγγελος Δημοτικό 28/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 michael
57 Αγία Μαρίνα Στροβόλου Κ.Α. Δημοτικό 29/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 17 Ολύμπιος
58 Λακατάμειας Δ Δημοτικό 29/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 20 ΜΑΜΑ
59 Αγία Μαρίνα Στροβόλου Κ.Α. Δημοτικό 30/11/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 18 Ολύμπιος
60 Λακατάμειας Δ Δημοτικό 30/11/2018, Μουσείο Υπολογιστών 19 ΜΑΜΑ
61 ΔΕΥΤΕΡΑΣ Δημοτικό 03/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 19 ΤΑΒΕΛΗ
62 Αγ. Βασιλείου Κ.Β΄ Δημοτικό 03/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 22 Πισσάρη
63 Λακατάμεια Β΄ Δημοτικό 04/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 20 Δημητρίου
64 Δημοτικό Σχολείο Αναγυιας Δημοτικό 04/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 15 Κουφαλίδου
65 Λακατάμεια Β΄ Δημοτικό 05/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 21 Ιάσονος
66 Ε Αγλαντζιας Δημοτικό 05/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 15 Χρυσοστομου
67 Αγ. Βασιλείου Κ.Β΄ Δημοτικό 06/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 22 Πισσάρη
68 Ε Αγλαντζιας Δημοτικό 06/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 19 Χρυσοστομου
69 Αγ. Βασιλείου Κ.Β΄ Δημοτικό 07/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 22 Πισσάρη
70 Περιφερειακό Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς Γυμνάσιο 07/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 25 Κυπριανού
71 Olympion Γυμνάσιο 10/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 14 Τσιβιτανίδου
72 Olympion Δημοτικό 10/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 13 Τσιβιτανίδου
73 ΙΑ' ΛΕΜΕΣΟΥ (ΚΒ) Δημοτικό 11/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 24 Polydorou
74 ΙΑ' ΛΕΜΕΣΟΥ (ΚΒ) Δημοτικό 11/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 23 Αχιλλέως
75 ΤΣΕΡΙ Α Δημοτικό 12/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 ΑΝΔΡΕΟΥ
76 Α ΤΣΕΡΙΟΥ Δημοτικό 12/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 22 Σωτηρίου
77 Δημοτικό Σχολείο Καπέδων Δημοτικό 13/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Σάββα
78 Δημοτικό Σχολείο Καπέδων Δημοτικό 13/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 14 Σάββα
79 Κ Δημοτικό Λεμεσου Δημοτικό 14/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 21 Ιεροδιακόνου
80 K Δημοτικό Λεμεσου Δημοτικό 14/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 10 Κέλπη
81 ΟΛΥΜΠΙΟΝ Γυμνάσιο 17/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 14 ΑΝΔΡΕΟΥ
82 ΟΛΥΜΠΙΟΝ Γυμνάσιο 17/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 11 ΑΝΔΡΕΟΥ
83 ΓΥΜΝΆΣΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ Γυμνάσιο 18/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 κατσιβέλη
84 Γυμνάσιο Αγλαντζιάς Δημοτικό 18/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 22 Χριστοφόρου
85 ΤΣΕΡΙ Α Δημοτικό 19/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 20 ΚΩΣΤΗ
86 Α ΤΣΕΡΙΟΥ Δημοτικό 19/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 24 Σωτηρίου
87 Πεύκιος Γεωργιάδης Δημοτικό 20/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 16 Καδή
88 Πεύκιος Γεωργιάδης Δημοτικό 20/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 25 Τάνου
89 Δημοτικό Αποστόλου Βαρνάβα Δημοτικό 21/12/2018, Προγραμματισμός και Ρομποτική 19 Σχίζα
90 Δημοτικό Αποστόλου Βαρνάβα Δημοτικό 21/12/2018, Μουσείο Υπολογιστών 19 Ευσταθίου
 
ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ
ΧΟΡΗΓΟΙ
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ
ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ